SIKMA-BÖREK
Mersin'e gidipte sıkma yemeden dönülmez. Hele Yaylada iseniz mutlaka yapıp yemeniz gerekli. Çayın yanında öğleden sonraları harika gider.

Malzemeler:

un, su ,tuz

İç malzemeler,

Hem börekte hemde sıkma da aynı içi kullanabilirsiniz. Biz börekte bahçeden toplayıp soğanla kavurduğumuz semiz otlarını kullandık. Sıkmada ise tereyağında kavurduğunuz soğana doğranmış domates, peynir ve nane karımışını kullanık. İsterseniz haşlanmış patatesle soğanı kavurupta iç yapabilirsiniz. Sıkma genelde peynirli olur.


Sıkma:
Un su ve tuzu yoğurup kulak memesindem biraz daha sert bir hamur elde edin ve 20 dakika dinlendirin. Dinlenmiş hamurdan elma büyüklüğünde bezeler alın. Oklava ve un yardımı ile daire şeklinde açınız. Servis tabağı büyüklüğünde olması makbüldür. Teflon tavada fazla kurutmadan arkalı önlü pişirin. Pişen hamuru tezgaha alıp içine iç malzemeyi alıp sıkarak dürüm şekline getirin. Sıkmanız hazır.

Börek:

Aynı şeklide açılan hamurların bir yarısına semiz otlu harçtan koyup yarıya kadar yayınız. Boşta kalan tarafı üstüne kapatınız. kenarlarını bir çay tabağı yardımı ile keserek düzeltiniz. Yine teflon tavada arkalı önlü pişiriniz. Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !